Brülör Çeşitleri – Yakıt Cinslerine Göre

Brülör çeşitleri, yakıt cinsleri ele alınarak da incelenir.

Yakılan Yakıt Cinsine Göre Brülörler

Enerji kaynaklarının çeşitliliği ve bölgesel kaynakların verimliliği  farklı yakıtlarla da çalışabilen brülör tipleri geliştirilmesine sebep olmuştur.

Yakılan yakıt cinsine göre aşağıdaki tip brülör çeşitleri imal edilmektedir:

 Tek Yakıtlı Brülörler (Gaz  veya Sıvı Yakıt)

Yakma havasının basınç ve debisine göre ayarlanabilen ve gaz  veya sıvı yakıt kullanan brülörlerdir. Yanma verimleri yüksek olup, havanın eksik olması ya da alevin bulunmaması durumuna göre brülör devreden çıkarılabilmektedir. Tek tip enerji kullandığı için kullanımı pratik, verimliliği yüksek, teknik yeterliliği tek prensipte birleşen brülörlerdir.

Çift Yakıtlı Brülörler (Gaz veya Sıvı, Gaz veya Katı)

Küçük kapasitelerin söz konusu olduğu evsel kullanımlarda gaz ve sıvı yakıtın ayrı ayrı kullanılabileceği brülörler ile, büyük kapasitelerin söz konusu olduğu sanayi tesislerinde gaz yakıtla birlikte fuel-oil ve katı yakıtların birlikte kullanılabildiği sistemlerdir. Çift yakıtlı brülörlerde iki yakıt birlikte kullanılabildiği sistemlerdir. Çift yakıtlı brülörlerde iki yakıt birlikte kullanılabildiği gibi gaz veya sıvı yakıt seçenekleri ayrı ayrı da kullanılabilmektedir.

Yük ayarının kullanılan yakıtlara bağlı olarak yapılmasının istendiği durumlarda ilk yatırım masrafları daha pahalı olmaktadır. Bununla beraber iki yakıtın birinin olmaması durumunda sistemin durmadan devam edebilmesi de garanti olur.

Çok Yakıtlı Brülörler (Gaz veya Sıvı Sıvı veya Katı)

Büyük kapasiteli sistemlerde gaz, sıvı ve katı yakıtın birlikte kullanılabildiği sistemlerdir. Sistemdeki yük ayarı en kolay gaz yakıtla yapılabilmektedir. Bu tip brülörler daha çok çimento, katı atık  sektörlerinde kullanılmaktadır. Gaz ve sıvı yakıt ağırlıklı olarak ilk ateşleme de kullanılır ve katı yakıtın demaraje girmesini kolaylaştırır.

 

uret_katı_gaz_brulorleri

uret_katı_gaz_brulorleri