Danimarka’nın Fosil Yakıt Politikası

Danimarka, enerji geçişinde rol model olma hedefine uygun olarak tüm Kuzey Denizi fosil yakıt üretimini, aramalarını 2050 yılında durduracak.

İskandinav ülkesi, Sera gazı emisyonlarını 10 yıl içinde % 70 azaltmayı hedefliyor. “Petrol ve gazın aşamalı olarak ortadan kaldırılmasında dünya lideri rolünü üstlenmek için bu kararın başlangıç noktası olduğunu” duyurdu.

Enerji Bakanı Dan Jorgensen, “Artık fosil yakıtlar çağına son veriyoruz ve Kuzey Denizi faaliyetlerimizi iklim yasamızda belirtilen 2050 iklim nötr hedefine bağlıyoruz” dedi.

Avrupa Birliği’nin Brexit sonrası en büyük petrol üreticisi konumuna gelen Danimarka, günde yaklaşık 100 bin varil petrol üretiyor.

Karar, Kuzey Denizi’nde petrol ve gaz arama için sekizinci ihale teklifinin iptal edileceği anlamına da geliyor.

Enerji Bakanlığından yapılan açıklamada, Sosyal Demokrat hükümet ile parlamento çoğunluğu arasında varılan anlaşma sonrasında, “Danimarka’nın, petrol üretimine kesin son verme tarihi belirleyen en büyük petrol ve gaz üreticisi haline geldiği” bildirildi.

Fosil yakıt çağına son nokta

Danimarka fosil yakıt üretimini durduruyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) en büyük petrol ve doğalgaz üreticisi Danimarka 2050’ye kadar Kuzey Denizi’ndeki enerji arama faaliyetlerini tamamen durdurma kararı aldı. Parlamentoda dün akşam yapılan oylamada, Kuzey Denizi’nden fosil yakıt çıkarma faaliyetlerini 2050’de sonlandırma, planlanan arama ruhsatlandırma görüşmelerini ve ihaleleri iptal etme kararı onaylandı. Karar uyarınca ülke, mevcut platformlardaki çalışmalarını sürdürecek ancak yeni rezerv aramayacak. Hükümetin geçen sene karbon emisyonunu 2030’a kadar yüzde 70 azaltma ve 2050’de iklim nötr olma hedefini açıklamasının ardından, ülkenin petrol ve doğalgaz faaliyetlerinin geleceği tartışmalara yol açmıştı. İklim Bakanı Dan Joergensen, yaptığı açıklamada “Fosil çağına artık son noktayı koyuyoruz” dedi.

Greenpeace Danimarka’dan Helena Hagel de, Danimarka’nın iklime zarar veren fosil yakıta bağımlılığı bitirme konusunda diğer ülkelere örnek olacağını söyledi. Kuzey Denizi’ndeki arama faaliyetleriyle ilgili yeni ruhsatlandırma süreci, enerji şirketi Total’in ekimde ihaleden çekildiğini açıklaması ve ihalede tek şirketin kalması sonucu belirsizliğe girmişti. AB ülkeleri arasında petrol ve doğalgaz üretiminde ilk sırada yer alan Danimarka, Avrupa genelinde Norveç ve Birleşik Krallık’ın ardından üçüncü sırada. Tahminlere göre ülkenin 2020’de ham petrol üretimi 83 bin varili, petrol eşdeğeri üretimi 21 bin varili buluyor. Danimarka’nın arama faaliyetlerini sonlandırma ve yeni ihaleleri iptal etme kararının ülkeye 2,1 milyar dolara mal olması bekleniyor. Danimarka’daki bağımsız bir hükümet danışmanlık kurumu, haziranda ülkenin iklim değişikliğiyle mücadele hedeflerine ulaşmak ve yeşil enerji ithal eden bir ülke olmak için Kuzey Denizi’ndeki enerji faaliyetlerine son vermesi gerektiğini bildirmişti.

Çevre Haber Gazetesi l Yaşam İçin Haberhttps://www.cevrehaber.com.tr/cevre/ab-nin-en-buyuk-fosil-yakit-ureticisi-danimarka-petrol-ve-dogalgaz-h4625.html

ÇEVRE HABER – Çevre Deniz ve Ülkemiz İçin