Ham petrol nasıl ürüne dönüşür?

Ham petrol nasıl  ürüne dönüşür?

ham petrol nasıl ürüne dönüşürHam petrol genellikle koyu, yapışkan bir sıvıdır ve değiştirilmeden kullanılamaz. Rafine işleminin ilk kısmı, onu kaynayana kadar ısıtmaktır. Kaynayan sıvı, bir damıtma kolonunda farklı sıvılara ve gazlara ayrılır. Bu sıvılar benzin, parafin, dizel yakıt vb. yapmak için kullanılır.

Ham petrol, hidrokarbon adı verilen farklı kimyasalların bir karışımıdır. Kaynayan yağ, kolonda bir gaz karışımına dönüşür. Gazlar, altta en sıcak ve üstte daha soğuk olan kolona doğru akar. Gazlar kolonda yukarı çıktıkça yoğuşana kadar soğurlar (tekrar sıvı hale dönerler). Ayrıştırılan sıvılar ve gazlar, temizleme ve daha ileri işlemlerden sonra birçok ürün yapmak için kullanılır.

Rafinasyon yağından gelen sıvıların daha kullanışlı hale getirilmesi için hala değiştirilmesi gerekir. Bazen bu onları kullanılabilecek kadar temiz hale getirmektir.  Bazen de istenmeyen sıvılardan bazılarını insanların satın almak istediği şeylere dönüştürmek gerekir.

Daha ağır sıvılar müşterilerden daha az talep görür ve bu nedenle talep edilen daha hafif ürünlere dönüşür. Süreçlerden birine katalitik çatlama denir. Katalitik çatlama; petrokimya, petrol jeolojisi ve organik kimyada, kırılma , kerojenler veya uzun zincirli hidrokarbonlar gibi kompleks organik moleküllerin, öncüllerde karbon-karbon bağlarının kırılmasıyla hafif hidrokarbonlar gibi daha basit moleküllere ayrıldığı süreçtir. Damıtma kolonundan bazı ağır sıvıları parçalar.

Ağır sıvılar basit ve daha kullanışlı sıvı ve gazlara dönüşür. Çatlama, bir petrol rafinerisindeki birçok kimyasal değişiklikten sadece biridir.

Bir petrol rafinerisinde petrole uygulanan işlemler basit olarak üç  şekilde gruplanır. ilk olarak Fiziksel ve mekanik işlemler ( Damıtma, ısıtma, soğutma,çöktürme, basınç veya vakum uygulama vs.)
İkinci olarak, Kimyasal değişim uygulanan süreçler (Parçalama, reforming, izomerizasyon, polimerizasyon, alkilasyon, hidrojenasyon vb.)
Ve son olarak da  Ara ve son ürünlerde istenmeyen maddelerin çeşitli yöntemlerle bertaraf edilmeleri.

Bu işlemlere tabi tutulan petrol özetle ısıtılır, tuzdan arınır; gaz fazında en fazla tüketilen yakıt ürünlerine ayrışır. Gaz fazında soğutulan petrol işlenerek gaz ürünlerine dönüşür. Tüm bu fiziksel ve kimyasal yolculuğun sonunda hala ticari değeri olan zift ve ağır fuel oil kalır.

Ham petrolün ürüne dönüşümü

Ham petrol ürüne nasıl dönüşür?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak

https://www.world-petroleum.org

https://acikders.ankara.edu.tr/

 

19/07/2022