LPG, LNG Nedir?

LPG nedir?

LPG (liquiefied petroleum gas – sıvılaştırılmış petrol gazı) çoğunlukla 3 ve 4 karbonlu (C3 ve C4) hidrokarbonları içeren ve düşük basınçlarda sıvılaşabilen gazları tanımlamakta kullanılan bir terimdir. Doğal haliyle LPG renksiz, kokusuz, toksik özelliği bulunmayan bir maddedir. LPG, havadan daha yoğundur ve basınç altında sıvı halde depolanır. Kaçak oluşması durumunda kolayca farkedilmesi için içerisine kokulandırıcılar eklenerek kullanıma sunulur. Eşsiz özellikleri onu 1000’den fazla farklı uygulamada kullanılabilen çok yönlü bir enerji kaynağı yapar. LPG sıvı halde suya benzer. Ancak, benzersiz özellikleri nedeniyle, bir litre sıvı LPG, 270 litre gaz halindeki enerjiye genişleyerek, kompakt bir kapta çok fazla enerjinin taşınmasına izin verir.

Normal sıcaklık ve basınçta LPG gaz halindedir. Mütevazı bir basınca veya soğutmaya maruz kaldığında sıvıya dönüşür. Sıvı haldeyken, tank basıncı normal bir kamyon lastiğindeki basıncın yaklaşık iki katıdır, bu da uygun şekilde kullanıldığında çok güvenli olduğu anlamına gelir.

LPG en ücra yerlerde bile mevcuttur, dünya çapında milyonlarca vatandaşın hayatını iyileştirir ve bölgesel kalkınmaya ivme kazandırır. Nispeten az sayıda kırsal veya uzak bölge borulu doğal gazdan yararlanabileceğinden, LPG bu alanlar için birincil kaynak olarak veya yenilenebilir enerji ile birlikte ideal bir güç kaynağıdır. LPG ayrıca büyük veya küçük ölçekli elektrik üretimi için giderek daha fazla kullanılmaktadır.

LNG nedir?

Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG)(LNG Liquefied natural gas), nakliye ve depolama için yaklaşık -260° Fahrenhayt’ta -125°C sıvı hale ( sıvılaştırılmış ) soğutulmuş doğal gazdır. Doğal gazın sıvı haldeki hacmi, bir doğal gaz boru hattındaki gaz halindeki hacminden yaklaşık 600 kat daha küçüktür. 19. yüzyılda geliştirilen bu sıvılaştırma işlemi, doğalgazın doğalgaz boru hatlarının ulaşmadığı yerlere taşınmasını ve doğalgazın ulaşım yakıtı olarak kullanılmasını mümkün kılmaktadır.

LNG doğal haliyle kokusuz, renksiz, korozif olmayan ve zehirleyici bir özelliği bulunmayan bir sıvıdır. Buharlaştırıldıktan sonra kolayca farkedilmesi için içerisine kokulandırıcılar eklenerek kullanıma sunulur. LNG gemilerden boşaltılır ve gaz haline geri döndürülmeden veya yeniden gazlaştırılmadan önce kriyojenik depolama tanklarında depolanır . Yeniden gazlaştırmadan sonra doğal gaz, doğal gaz boru hatlarıyla doğal gazla çalışan enerji santrallerine, endüstriyel tesislere ve konut ve ticari müşterilere taşınır.

CNG nedir?

Yaklaşık olarak 2000-3600 psi basınca kadar sıkıştırılarak basınçlı kaplarda saklanan ve kullanıma sunulan “yoğunlaştırılmış” doğal gaza verilen isimdir. CNG genleştirilerek basıncı düşürüldükten sonra doğal gazın kullanıldığı her yerde ve şekilde kullanılabilir. CNG benzin ile kıyaslandığında daha düşük emisyon değerlerine sahip olduğundan yaygın olarak taşıt araçlarında kullanılır. CNG’nin çevreci bir yakıt olduğu kadar  aynı zamanda ekonomik bir alternatif olarak da kullanılır.

CNG şunlardan oluşur:

• Çoğunlukla, benzin gibi, hava ile karıştırıldığında motor gücü üreten ve motorunuzun yanma odasına beslenen metan gazı.

• CNG yanma odasına ulaştığında hava ile karışır, bir kıvılcımla ateşlenir ve patlamadan gelen enerji ve araç hareket eder.

• CNG sıkıştırılır, böylece araçtaki benzin deposuna çok benzer şekilde, sürüş menzilini uzatmak için aracınızda yeterli yakıt depolanabilir.

• Araçlar doğal gazı sıvı veya gaz olarak kullanabilmelerine rağmen, çoğu araç 3.000 psi’ye sıkıştırılmış gazlı formu kullanır.

Biobenzin nedir?

Biobenzin (gasohol) %90 kurşunsuz benzin ve %10 tarımsal kökenli (tahıl veya şekerkamışı) etil alkol (etanol) karışımıdır. Biobenzin kurşunsuz benzine göre daha yüksek oktanlıdır. Bunun yanında emisyon miktarı da kurşunsuz benzine göre daha düşüktür.

9 Haziran 2022